Per LRT radiją – „Saulės“ ansamblio meno vadovo D. Daknio kūrinių rinkinys ir naujasis „Saulės“ albumas

Virselio priekis

Virselio priekis

Spalio 11 d. LRT radijo laidoje „Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite“ buvo pristatytas naujas Šiaulių universiteto liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“ muzikinis albumas ir ansamblio meno vadovo Dariaus Daknio aranžuotų bei originalių kūrinių rinkinys „Subatos vėlų vakarą“. Laidos tema: „Ko reikia, kad Lietuvos jaunimas prisijaukintų liaudišką muziką?“ LRT radijo raidoje dalyvavo pats kūrinių ir aranžuočių autorius bei Šiaulių universiteto meno projektų koordinatorius Zenonas Ripinskis.

Naujame „Saulės“ ansamblio muzikiniame albume „Subatos vėlų vakarą“, kuriame įrašytas 21 kūrinys, skamba ansamblio atliekamos aranžuotos lietuvių liaudies dainos, instrumentinė muzika ir autorinė kūryba. Daugelio šių kūrinių ir aranžuočių autorius yra „Saulės“ ansamblio meno vadovas Darius Daknys.

lrt7

lrt7

„Saulės“ ansamblio meno vadovas D. Daknys jau daug metų aktyviai reiškiasi muzikinėje kūryboje, vadovauja kolektyvams, dirba pedagoginį darbą, koncertuoja solo ir ansambliuose, užsiima organizacine ir konsultacine veikla. Jis yra Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautinės muzikos ekspertas konsultantas, liaudies instrumentų orkestrų ir liaudiškos muzikos kapelų žanrinės tarybos narys, tarptautinio folkloro konkurso-festivalio „Saulės žiedas“ meno vadovas, ne kartą buvo Dainų švenčių Ansamblių vakaro liaudiškos muzikos kapelų vyriausiasis vadovas ir dirigentas ir kt.

Natų rinkinyje „Subatos vėlų vakarą“. Kūriniai liaudiškos muzikos kapeloms“ pateikiami 24 D. Daknio aranžuoti ar sukurti originalūs liaudiškos muzikos kūriniai. Apie šį naują aranžuotų liaudies melodijų ir originalių kompozicijų natų rinkinį gražiai savo recenzijoje atsiliepia MTA Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros docentas Vytautas Alenskas. „Leidinio autorius ir sudarytojas Darius Daknys jau daug metų aktyviai dirba įvairiuose liaudiškos muzikos baruose. Tai atlikimas solo ar ansambliuose, pedagoginis darbas, vadovavimas kolektyvams, organizacinė, konsultacinė veikla, dirigavimas šventėse ir vis gausiau besireiškianti muzikinė kūryba. Originalių ir aranžuotų kūrinių atsiradimą, matyt, inspiruoja jo geras lietuvių muzikinio folkloro (ypač vėlyvojo) pažinimas ir noras nuolatos atnaujinti savo vadovaujamų kolektyvų repertuarą. Peržvelgus kūrinių partitūras horizontaliai ir vertikaliai į akis krinta liaudiškos stilistikos išsaugojimas ir ryškus profesionalizmas. Štai gražiai išplėtoti dainų akompanimentai žavi melodiniu ir ritminiu kontrapunktiškumu. Instrumentiniuose kūriniuose daug kur, bent epizodiškai, įterpiami vienas ar keli dainos posmeliai. Tai labai paįvairina kūrinio visumą. Vokaliniams kūriniams parinktos tinkamos tonacijos, patogi tesitūra dainininkams. Instrumentų partijos parašytos išmanant jų specifiką, bet iš atlikėjų reikalauja gana nemenkų grojimo įgūdžių. Tai suteikia galimybę tobulinti muzikantų meistriškumą. Visų autorinių ir aranžuotų kūrinių instrumentuotės pasižymi D. Daknio partitūroms būdinga maniera“, – leidinį apibūdina doc. V. Alenskas.

Saules ansamblis

Saules ansamblis

Muzikinis albumas „Subatos vėlų vakarą“ – vienuoliktas D. Daknio vadovaujamo Šiaulių universiteto liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“ diskografijoje. „Taip susiklostė, jog „Saulės“ ansamblis jau nuo seno pasižymėjo originaliu repertuaru, atlikimo maniera. Vadovaujant šiam kolektyvui, tenka ne tik aranžuoti lietuvių liaudies muzikinį folklorą, bet ir sukurti savo originalių kūrinių. Kurti ir aranžuoti paskatino ir tai, jog naujų originalių liaudiškos muzikos kūrinių nėra daug. Man norisi, jog „Saulės“ ansamblis būtų išskirtinis ne tik profesionaliu muzikavimu, bet ir savo repertuaru. Žinoma, atliekame ir kitų kompozitorių kūrinius, ypač tuos, kurie bėgant laikui klausytojų yra primiršti, tačiau juos įvelkame į savo muzikinį rūbą, aranžuotes pritaikome pagal savo ansamblio muzikantų ir dainininkų sudėtį“, – sako aranžuotojas ir muzikinių kūrinių autorius D. Daknys.

Į naująjį „Saulės“ ansamblio muzikinį albumą pateko kūriniai, kuriuos ansamblis įrašinėjo per pastaruosius trejus metus. Pasak D. Daknio, dėl neišvengiamos studentiško kolektyvo narių kaitos, vieni kūriniai buvo įrašyti vienų muzikantų ar dainininkų, kiti – kitų. Albumas buvo pradėtas įrašinėti 2018 m. Pauliaus Jasiūno įrašų studijoje, o baigtas Šiaulių universiteto muzikos studijoje tik šiemet.

Muzikinis albumas „Subatos vėlų vakarą“ ir D. Daknio aranžuotų bei autorinių kūrinių rinkinys išleisti Lietuvos kultūros tarybos, Šiaulių m. savivaldybės ir Šiaulių universiteto lėšomis.

Albumo ir natų rinkinio dizainerė – Laura Vilkanauskienė, garso režisieriai – Paulius Jasiūnas, Tomas Laugalis, Eligijus Žilinskas, projekto koordinatorius, teksto ir fotonuotraukų autorius – Zenonas Ripinskis.

LRT radijo laidos įrašą galite pasiklausyti: https://bit.ly/3lA5q2T

Komunikacijos ir rinkodaros tarnybos inf.
Grįžti