Vilniaus miesto savivaldybė domisi Šiaulių universiteto mokslininkų patirtimi žiedadulkių stebėjimo srityje

Vasario 5 d. Šiaulių universitete lankėsi Vilniaus miesto savivaldybės atstovų grupė, susidomėjusi Šiaulių universiteto mokslininkų pasiūlymu sukurti ir Vilniaus mieste įdiegti oru plintančių alergeninių žiedadulkių stebėjimo realiu laiku sistemą.

Pasak Šiaulių universiteto prof. dr. Ingridos Šaulienės, mūsų mokslininkai turi pakankamai ekspertinės patirties sukurti biologinės kilmės dalelių (tarp jų alergeninių žiedadulkių ir mikroskopinių grybų sporų) stebėjimo realiu laiku sistemą Vilniaus mieste, padėti ją įdiegti, pritaikyti visuomenės poreikiams ir užtikrinti sklandų veikimą. Sistemos įkūrimas Vilniuje leistų prisidėti prie Pasaulio sveikatos organizacijos „švaraus miesto oro“ idėjos ir kitų išmanaus miesto sprendimų. Tokio pobūdžio sistemos jau veikia Japonijoje, Vokietijoje, Serbijoje per 2020 bus įkurta ir Šveicarijoje.

viln2
viln2
viln1
viln1

Šiaulių universitete svečiai iš Vilniaus susitiko su Šiaulių universiteto mokslininkų, užsiimančių žiedadulkių tyrimais, komanda, domėjosi žiedadulkių plitimo fiksavimo galimybėmis, pasaulyje naudojamais prietaisais, mokslinių tyrimų metodologija, apžiūrėjovieną moderniausių lazerio technologija veikiantį prietaisą, suteikiantį galimybę gauti informaciją apie žiedadulkių krūvį realiame laike, pateikė klausimų apie panašių prietaisų galimybės teikti informaciją žiedadulkių paplitimo monitoringui, aplankė žiedadulkių mėginių analizės laboratoriją.

viln6

viln6

„Naujausi technologiniai pokyčiai suteikia galimybę atlikti oro žiedadulkių stebėjimus beveik realiu laiku. Biologinės kilmės dalelių stebėjimas realiu laiku yra revoliucinis lūžis tiek visuomenės sveikatos atžvilgiu, tiek ir prognozių modelių vystymui. Pastaruoju metu žiedadulkių sukelta alergija pažeidžia vis daugiau žmonių ir blogina jų gyvenimo kokybę, todėl informacija apie žiedadulkių krūvį ore yra svarbi tiek asmens savarankiškai sveikatos stebėsenai, tiek ir visuomeninių paslaugų gerinimui. Jau gerus 4 mėnesius diskutuojame su Vilniaus miesto savivaldybe dėl Šiaulių universiteto bendradarbiavimo teikiant žiedadulkių monitoringo paslaugą. Pateikėme dokumentus Rinkos konsultavimo etapui ir buvome atrinkti tolimesnei diskusijai“, – sako prof. I. Šaulienė.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos projektų vadovas Simas Sodys ir kiti susitikime Šiauliuose dalyvavę Vilniaus miesto savivaldybės ir suinteresuotų partnerių atstovai liko patenkinti informacija, kurią suteikė Šiaulių universiteto mokslininkų komanda. Konkretesnės tolesnio bendradarbiavimo galimybės bus aptartos išanalizavus turimą informaciją ir priėmus sprendimus dėl pasiūlyto projekto vystymo.

Zenonas Ripinskis
Tomo Andrijausko nuotr.
Grįžti