Bet jeigu jūs pasiėmę diplomą ir užvėręs universiteto duris paklausit savęs ‘na, o nuo ko man dabar pradėti?‘ Štai yra keletas patarimų:

1. Turite nuspręsti kokio maždaug darbo norite.

 • Ieškotis darbo ne pagal savo specialybę yra sunkiausia!
 • Pasidarykite testus.
 • Peržvelkite skelbimus ir pastebėkite, kokie darbo aprašymai jus labiau traukia.
 • Atsakykite sau į klausimus: kokio darbo noriu? Kiek noriu dirbti: pilnu / puse / etato / laisvalaikiais? Noriu didelėje ar mažoje kompanijoje? Tarptautinėje kompanijoje?

2. Pirmas dalykas, įsisamoninkite, kad darbo paieška yra jūsų naujas gyvenimo patyrimas, išbandymas, tad priimkite šią situaciją ne kaip tragediją, o kaip iššūkį, kaip naujas galimybes. Priimkite save, savo nerimą ir baimes, priimkite tai, kaip normalų reiškinį. Priimkite šį laikotarpį kaip Dievo vedimą, nes iš tikrųjų tai yra nuostabus metas pažinti save tokioje situacijoje, bei matyti Dievo vedimą (jei tam atsiversite ir patikėsite šį išbandymą).

3. Darbo paieška gali užtrukti nuo vienos savaitės iki 3mėn. ar net daugiau. Tad turėkite ir tai galvoje priimdami, kad ši paieška ne vienadienis veiksnys, o procesas.

4. Kaip sau padėti tokiu metu?

 • būkite aktyvus socialiniame gyvenime: bendruomenėje, visuomeninėse organizacijose, savanoriaukite, bendraukite su draugais, šeima...
 • sportuokite, užsiimkite fizine veikla, nes tai labai nuima stresą, praskaidrina nuotaiką (baseinas, dviračiai, bėgimas ir t.t.);
 • stenkitės strategiškai numatyti savo finansines galimybes: kiek laiko galiu išbūti be darbo? Kiek minimaliai galiu išgyventi? Kur ieškoti pagalbos dėl būsto tuo metu? Kas galėtų padėti, jei užtruktų paieškos?;
 • nebijokite dirbti pavienių darbų;


- žiūrėkite į darbo paiešką kaip į darbą. Šiuo metu būtent toks yra tavo darbas: aktyviai ieškokitės darbo (tai įeina ne tik tiesioginė paieška, bet ir informacijos apie kompanijas paieška, CV tobulinimas, pasiruošimas pokalbiams, savęs pažinimas ir pan.). Turite susiplanuoti kitą dieną vakare, kitaip atsibudęs nežinosite nuo ko pradėti ir diena gali likti be jokių vaisių – o tai gali apsunkinti tavo ryžtą siekti tikslo bei emocinę būseną.

Kaip ieškotis darbo:

Kanalai:

 1. internetas;
 2. laikraščiai;
 3. pažįstami, draugai;
 4. personalo atrankos kompanijos;
 5. darbo birža.

Internetas.

Jei jau daugiau mažiau įsivaizduojate kokio darbo norėtumėte ir kokioje pananšiai kompanijoje, tuomet lengviau bus ieškoti jų internetiniuose puslapiuose. Labai dažnai pačios kompanijos reklamuoja internete atvirus konkursus ir kviečia susidomėjusius atsiųsti savo CV. Toks būdas tik parodo, kad tu domiesi būtent jų kompanija, jei apsilankei tos kompanijos internetiniame puslapyje.

Laikraščiai.

Vienas iš pačių informatyviausių laikraščių Lietuvoje, kuriame daugiausia spausdinama atvirų konkursų (nors dauguma jų ieško jau kvalifikuotos darbo jėgos) yra šeštadienio “Lietuvos Rytas”. Ten nemažai skelbimų vienoje krūvoje ir kartais tikrai galima rasti labai įdomių, nestandartinių, kaip pvz., darbas ambasadoje, valstybinis darbas, arba darbai užsienyje ir t.t.

Pažįstami, draugai.

Sako, “Lietuva-švogerių kraštas”. Šis posakis tikrai atitinka realybę. Taip jau yra, kad labai dažnai kompanijose ieškant darbuotojų, dažnai remiamasi pažįstamų rekomendacijomis. Tad nebijokite skelbtis į visas puses, kad ieškote darbo. Ir vėlgi, prisiminkite, kad ta paieška ne prakeikimas J, o galimybė. Vėl gi, čia svarbu žinoti tiksliai kokio darbo ieškai, nes kitaip nei draugai, nei pažįstami negalės žinoti ką pasiūlyti.

Personalo atrankos kompanijos.

Lietuvoje nemažai pradėjo veikti personalo atrankos kompanijų, kurios ‘tarpininkauja’ tarp potencialaus kandidato ir darbdavio. Jose reikia atlikti psichologinių testų su 200 klausimų, palikti CV ir pasakyti kokio darbo norėtumėte, kad jie žinotų kokį jums pasiūlyti. Aš pati nemažai su jomis bendravusi ir turiu tikrai neblogų atsiliepimų.

Štai keletas jų:


Darbo birža

Man neteko naudotis darbo biržos paslaugomis, tačiau yra žmonių kuriems darbo birža suteikė naudos beieškant darbo. Pirmiausia tai suteikia šiokį tokį finansinį saugumą bei socialines garantijas. Tai ypač svarbu, jei ilgesnį laiką nerandante darbo, kurio ieškote. Taip pat darbo biržoje galite dalyvauti įvariuose seminaruose, konsultacijose, naudotis nemokamai internetu. Nežinau, kiek efektyvu laukti darbo pasiūlymų iš darbo biržos, nes paprastai verslo kompanijos kreipiasi arba į personalo atrankos kompanijas, arba skelbia atvirus konkursus laikraščiuose bei internete. Ir apskritai laukti negalima – jei jau nusiuntėte vieną CV dėl konkurso, nelaukite kol jus pakvies, bet ieškokite toliau. Kuo daugiau turėsite pasiūlymų, tuo daugiau šansų, kad durys kažkur tikrai atsivers. Daugiau informacijos apie darbo biržoje siūlomas paslaugas ieškokite internetiniame puslapyje www.ldb.lt

Gyvenimo aprašymas ir jo parengimas

Lotynų kalbos žodis CURRICULUM VITAE reiškia gyvenimo kelią, t.y. jo aprašymą, biografiją. Gyvenimo aprašymas arba CV – tai asmeninis skelbimas, kuriuo stengiamasi įtikinti darbdavį pasikviesti atvykti į pokalbį. Dauguma darbdavių žiūri į gyvenimo aprašymą kaip į realų Jūsų bendravimą raštu įrodymą ir Jūsų nuomonę apie save.

Keletas dalykų kuriuos reikia žinoti kuriant CV

 1. Kiekvieną kartą prieš siunčiant CV į vis kitokią kompaniją turite iš naujo peržiūrėti. Svarbiausia ko jums reikia siekti siunčiant savo CV, tai pateikti save kaip darbdavio problemų sprendėją. Tad jei siunčiate standartinį CV, jis gali tiesiog nepasiekti tikslo.
 2. Jo apimtis turėtų būti vienas ar du puslapiai reikalingiausių faktų. Galima sakyti taip –jis turėtų būti pakankamai ilgas, kad tilptų visa informacija, bet pakankamai glaustas, kad skaitytojas nenuobodžiautų ir nepervargtų.
 3. Niekada nevėluokite, o geriausiai kuo anksčiau išsiūskite savo CV; jei nurodytas el.paštas ir adresas, geriau siųsti paprastu paštu, arba nunešti nurodytu adresu. Šitaip darbdavys jau iškarto turės priešais save ant popieriaus surašytus jūsų duomenis (daugiau šansų, kad perskaitys dėmesingiau.
 4. Gyvenimo aprašymo rūšių yra įvairių (chronologinis, funkcinis, kombinuotas, chronologinis / funkcinis).Čia aptarsime dvi gyvenimo aprašymo rūšis:

Chronologinis CV:

 • yra tradicinis;
 • pateikiamas atvirkštine chronologine tvarka;
 • didelė dalis skiriama naujausiai darbo patirčiai. Tačiau, jei ką tik baigėte mokslus, pirmiausia nurodykite savo išsilavinimą;
 • labiausiai tinka tiems, kurie turėjo darbo patirtį.


Funkcinis gyvenimo aprašymas:

 • išryškina laimėjimus bei atsakomybę, o ne darbo patirtį;
 • geriausia tokį rašyti ką tik baigusiems aukštąjį mokslą ir turintiems mažą darbo patirtį;
 • kad forma būtų efektyvi, privalote gerai numatyti konkrečius reikalavimus tam darbui, į kurį pretenduojate;
 • čia atsispindi atsakymas į klausimą: “Ką aš galiu padaryti Jums?”;
 • pagrindas – jūsų apibudinti įgūdžiai, t.y. savęs pristatymas kaip kandidato, turinčio reikalaujančių įgūdžių.

Gyvenimo aprašymo parengimas – tai darbas, reikalaujantis kantrybės ir atkaklumo. Paprastai parašyti neužtenka, reikia jį efektingai parašyti. Siekdami įžengti pro organizacijos duris, turite pasinaudoti būtent puikiu savo gyvenimo aprašymu.

Kūrybingam, ieškančiam darbo asmeniui yra labai svarbu potencialiam darbdaviui išryškinti savo stipriąsias savybes ir pateikti dalykišką informaciją. Profesionaliai ir apgalvotai parengtas gyvenimo aprašymas Jus nuves prie derybų stalo su darbdaviu.

Motyvacinis laiškas

Motyvacinio laiško tikslas – sudominti potencialų būsimąjį darbdavį, kad Jus pakviestų pokalbiui.

Laiške pateikiamas turinys turėtų atskleisti Jūsų asmenybę, išsilavinimą bei kvalifikaciją. Tai priemonė įtikinti darbdavį, kad jūs esate rimtas, organizuotas, profesionalus kandidatas siūlomam darbui, turite reikiamų gebėjimų ir esate pasiryžęs dirbti.

Taigi, tai yra priemonė, suteikianti galimybę užmegzti individualų kontaktą su potencialiu darbdaviu atskleidžiant savo asmenybę.

Principai ir taisyklės

1. dažnai potencialių darbdavių keliami reikalavimai yra šie:

 • darbo patirtis;
 • charakterio ir asmeninės savybės;
 • visuomeninė veikla.

2. rašydami turite mąstyti apie tai, kokie yra darbdavio poreikiai, o ne tai, ką jūs norite parašyti. Turite motyvuotai ir įtikinamai paaiškinti, kad jūs esate tas darbuotojas, kurio jam reikia.

3. Laiško forma – viena svarbiausių dalių, nes netvarkingas, su gramatinėmis ir stiliaus klaidomis parašytas laiškas nekelia pasitikėjimo, o skurdi kalbą rodo išsilavinimo bei intelekto stoką.

Dažniausi trūkumai rašant motyvacinį laišką:

 • gramatinės klaidos, laiškas netvarkingai parašytas;
 • minimos savybės, įgūdžiai, kurie nėra svarbūs norimoms pareigoms;
 • kartojama tai, kas parašyta CV (gyvenimo aprašyme);
 • per ilgas laiškas – patartina, kad jis būtų ne ilgesnis kaip vienas puslapis.


Pokalbis

1. Pirmas įspūdis

Nuo to, kaip sukursite savo CV ir parašysite laišką, kaip tikslingai ir aktyviai ieškosite darbo, priklausys, ar jus pakvies į pokalbį. Dažniausiai, kai jau pakviečia į pokalbį, gali atrodyti, kad nepavyks pasirodyti tinkamu kandidatu dėl per mažos patirties, ar kitų dalykų. Jei esate kviečiamas pokalbiui, būsimasis darbdavys sutinka su visais jūsų numatytais ribotumais. Taigi, pokalbis – tai jau tikra sėkmė! Todėl nusiteikite ramiai ir pasitikėkite savimi. Jūsų įsivaizduojamos ‘kliūtys’ jau buvo įvertintos ir neturėtų kelti rūpesčių. Jei ateisite pas darbdavį kaip pralaimėtojas, jis ir gali nuspręsti, kad jūs netinkate darbui, kuriam ieško.

Psichologų atlikti tyrimai leidžia teigti, kad pirmas įspūdis turi didelę įtaką tolesnei pokalbio eigai. Per penkias pokalbio minutes susidaromas įspūdį iš kandinto išvaizdos bei elgsenos. Per pokalbį darbdaviai labiausiai kreipia dėmesį į kandidato išvaizdą, gebėjimą aiškiai reikšti savo mintis, tiksliai, trumpai, nenukrypstamai nuo temos atsakyti į pateiktus klausimus, kalbos manierą, darbo motyvaciją, kandidato išankstinę informaciją apie organizaciją ir darbą.

Kas svarbu ruošiantis pokalbiui?

 • niekada nevėluokite! Kitaip pasirodysite nerimtai. Kelionei skirkite pakankamai laiko. Geriausia į pokalbį atvykti prieš 30 min.;
 • į pokalbį atsineškite aplanką kuriame turėtų būti: skelbimas apie skelbiamą atvirą konkursą, CV 2-3 egzemplioriai, diplomą bei kitus dokumentus, nurodančius jūsų kvalifikaciją, darbų (straipsnių, piešinių, nuotraukų ir t.t., patvirtinančių jūsų kompetenciją), motyvacinį laišką, medžiagos apie organizaciją, rašiklį ir užrašų knygelę.

Apranga

 • jūsų išvaizda turi būti nepriekaištinga! Tvarkinga išvaizda išreiškia pagarbą pašnekovui, rodo jūsų asmenybę, charakterio bruožus ir gali turėti įtakos galutinei nuomonei apie jus;
 • oficialūs drabužiai visados kuria patikimumo įspūdį;
 • pirmenybę teikite jums tinkančiam stiliui ir spalvai, o ne madai;
 • būkite tradiciškas, o ne avangardiškas;
 • tamsesnės spalvos turi didesnę įtaką, nei šviesios;
 • gerai apsikirpkite ir susišukuokite;
 • kuo mažiau papuošalų;
 • derinkite spalvas.

2. Kūno kalba

Psichologiniai tyrimai rodo, kad 80% kalbame kūno kalba. Todėl svarbu žinoti kaip galima geriau komunikuoti, žinant kai kuriuos kūno kalbos požymius.

Pagrindiniai neverbaliniai signalai:

 • tvirtas rankos paspaudimas;
 • šypsena;
 • galvos linktelėjimas klausant – demonstruoja atidumą ir pritarimą;
 • truputį pasilenkti į priekį klausantis ir atsakant – rodo dėmesingumą;
 • akių kontaktas – tai liudyja pasitikėjimą savimi ir norą tęsti pokalbį. Jei jums sunku kalbant žiūrėti pašnekovui į akis, stenkitės žiūrėti į ausį arba nosį (kai atstumas daugiau kaip vienas metras, atrodo, kad žiūrite tiesiai į jįJ);
 • atsisėskite kuo patogiau, ne ant kėdės krašto.

3. Pokalbis su darbdaviu yra bendravimas

Pokalbis – ne teismo salė, kurioje esate teisiamas. Priešingai – tai yra pasikalbėjimas, per kurį ir jūs, ir potencialus darbdavys susidarote vienas apie kitą nuomone. Todėl pokalbio metu svarbu sukurti bendravimo atmosferą. Tai galite padaryti ir jūs.

Kadangi pokalbis – tai bendravimas, jūsų užduotis – užmegzti ryšį su darbdaviu. Ryšio užmezgimas – tai suderinamumas. Jei blogai prisiderinsite, priversite darbdavį nejaukiai jaustis, ir tai sumažins jūsų galimybes gauti darbą. Kaip tai padaryti?

 • šypsokitės. Jei jūs būsite įsitempęs ir rimtas, priversite taip jaustis ir darbdavį;
 • išlaikykite akių kontaktą. Taip parodysite, kad esate palankus, šiltas žmogus;
 • iš jūsų sėdėjimo manieros turėtų matytis natūralus pasitikėjimas savimi ir gyvumas;
 • pasistenkite įsiklausyti į darbdavį, į jo neverbalinę komunikaciją. Gal jis jus bando nukreipti kuria nors kryptimi? Ar jis linkęs priimti jus į darbą ar ne?

Būkite kiek įmanoma pasiruošęs galimiems darbdavio klausimams

Svarbu žinoti, ko gali darbdavys jūsų paklausti pokalbio eigoje. Pokalbio metu ir taip jaudinsitės, tad kuo geriau pasiruošite galimiems klausimams, tuo mažiau streso patirsite poklabio metu. Tad prieš einant į pokalbi verta peržiūrėti dažniausiai darbdavių užduodamus klausimus ir tinkamai pasiruošti atsakymus ir net pasipraktikuoti, kaip į juos atsakyti. Taigi, dažniausiai darbdavių užduodami klausimai yra tokie:

 • Ką galite papasakoti apie save?
 • Kaip jus apibudintų jūsų draugai?
 • Kaip jus apibudintų jūsų dėstytojai?
 • Kokios jūsų stipriosios savybės?
 • Kokios jūsų silpnosios savybės?
 • Kas būtina geram vadovui? Koks vadovas, jūsų nuomone būsite jūs?
 • Kuo dar, be studijų domitės?
 • Kaip praleidžiate laisvalaikį?
 • Kaip praleidžiate atostogas?
 • Kokį laikraštį skaitote? Kodėl?
 • Ką tokio neseniai perskaitėte, kas jus sudomino?
 • Kaip pasikeitė jūsų interesai įstojus į universitetą, baigus jį?
 • Papasakokite apie savo visuomeninę ir sportinę veiklą.
 • Ką dar, be žinių ir diplomo, jums davė universitetas?
 • Ar užimate / užėmėte atsakingas pareigas?
 • Ką iš studijų laikų prisiminsite labiausiai?
 • Kodėl kreipėtės į mus?
 • Ką žinote apie mūsų organizaciją?
 • Kodėl turėtume pasirinkti jus?
 • Kiek laiko ketinate dirbti mūsų kompanijoje?
 • Kaip įsivaizduojate save po 5-10 metų?
 • Kodėl susidomėjote šia sritimi?
 • Kaip jūsų studijos padės karjerai? (tai labai galimas klausimas, jei esate, pvz., pedagogas, norintis dirbti administratoriumi, arba matematikas sumanęs dirbti personalo skyriuje).
 • Kokios naudos tikitės iš karjeros?
 • Ko tikitės iš darbo?
 • Apibūdinkite, jūsų nuomone, idealų darbdavį.
 • Kokie mokomieji dalykai labiausiai patiko universitete?
 • Kokį ryšį jūsų studijos turi su darbu?
 • Kas apmokėjo studijas?
 • Papasakokite apie kokį nors projektą, kurį rengiant ar įgyvendinant jūs dalyvavote.
 • Kokie dalykai sekėsi geriausiai / blogiausiai / kodėl?
 • Kokia jūsų visuomeninė veikla universitete?
 • Kas universitete labiausiai patiko?
 • Kokie naujausi pasiekimai studijuojamoje srityje patraukė jūsų dėmesį?
 • Ką darysite, jei jūsų nepriimsime?
 • Į kokias kompanijas / organizacijas dar kreipėtės?

Kaip atsakyti į klausimus?

 • prieš atsakant į klausimą, visada būtina suprasti, kodėl jis jums užduodamas;
 • pateikite gerąsias savo savybes, pasiekimus ir nesakykite to, ko neklausia darbdavys;
 • atsakykite į klausimus išsamiai, bet trumpai (1-3 min.), kad atskleistumėte esmę bei svarbiausius dalykus;
 • nenukrypti nuo klausimo temos;
 • atsakymuose turi atspindėti jūsų geranoriškumas bei entuziazmas;
 • atsakymai turi būti spontaniški;
 • atsakymai turi būti sąžiningi.

Pabaigai

Galiu tikrai iš savo patirties pasakyti, kad tas, kas ieško, tikrai randa. Ir tai nepriklauso nuo to, ar turi darbo patirtį, ar ne, ar tavo studijos perspektyvios ar ne. Žinoma šie veiksniai gal šiek tiek įtakoja; tačiau, tikrai pažįstu nemažai žmonių, kurie randa gerus darbus ne pagal savo specialybę. Pvz., studijavę socialinį darbą gauna direktoriaus asistento pareigas. Tačiau labiausiai, ką norėčiau pasakyti yra tai, jog nepadarytumėt darbo paieškos pagrindiniu jūsų gyvenimo tikslu, kad viliojamas užmokestis netaptų masalu įsivaizduojamai sėkmei ar laimei. Kaip jūs galite pasiekti tai, taip pat jūs galite ir prarasti. Svarbiausia, kad jūsų tikras saugumas bei sėkmė gyvenime būtų amžinybės Viešpats. Tad pabaigsiu Dievo žodžiu iš Jeremijo knygos 17, 7-8: “Laimingas žmogus, kuris pasitiki VIEŠPAČIU, kurio viltis – tik VIEŠPATS. Toks žmogus – tarsi medis, pasodintas prie vandens, leidžiantis savo šaknis srovės link, nebijantis kaitros, kai ji užeina; jo lapai nuolat žaliuoja, nepabūgsta sausros metų, nenustoja duoti vaisių.”

Literatūra

A. Gumuliauskienė. “Karjera šiandien ir rytoj”. VšĮ Šiaulių universiteto leidykla, 2002m.

Jurga Beniušytė

LKSB koordinatorė Vilniuje

2005 05 21