Asmenybes 1

Asmenybes 1

„Istoriją kuria žmonės“ – tokiu šūkiu besivadovaujanti leidykla „Leidybos idėjų centras“ pavasarį išleido solidžią dvitomę knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Knygos leidėjai apibendrino per 25-erius Nepriklausomybės metus nueitą kelią ir surinko 2272 Lietuvą kūrusių, kuriančių, jos vardą garsinančių ir pasaulyje pripažintų asmenybių biografijas. Tarp dviejų tūkstančių asmenybių galima rasti per 700 mokslo daktarų, spausdinamos Lietuvos mokslo premijos laureatų, Lietuvos metų mokytojų biografijos. Galima džiaugtis, kad 28 asmenybės savo gyvenimą susiejo su Šiaulių universitetu.

Antrajame tome spausdinamos šių ir kitų Šiaulių universiteto absolventų biografijos: prof. habil. dr. Marijonos Barkauskaitės, Rietavo savivaldybės mero Antano Černeckio, šachmatų didmeistrės Deimantės Daulytės, Lietuvos metų mokytojų Daliaus Dirsės, Dariaus Klibavičiaus, Romualdo Pučeko, Edmundo Kvederio, Rasos Rugelienės, Astos Sakalienės, tapytojo Jono Pauliaus Gasiūno, edukologų, menų mokytojų Tatjanos Kuzminos ir Jono Kuzmino, režisieriaus, prodiuserio Ričardo Marcinkaus, fotografo Aleksandro Ostašenkovo, sportinių šokių trenerės Vitalijos Eugenijos Zaleckaitės, dailininko doc. Vidmanto Zarėkos ir kt.

Leidinys nuo kitų biografinių žinynų skiriasi tuo, kad greta sausų enciklopedinių faktų pateikiami individualūs ir įdomūs bemaž kiekvienos asmenybės atsakymai į leidėjų užduotus klausimus, kokius savo pasiekimus asmuo vertina labiausiai ir kokie Lietuvos pasiekimai per šiuos 25-erius metus jam atrodo didžiausi ir svarbiausi. Šiuos atsakymus papildo asmenybių pasakojimai apie šeimą, laisvalaikį, o biografijų pradžioje pateikiami savotiški žodžio „asmenybė“ apibrėžimai – šį sudėtingą klausimą knygos herojams uždavę leidėjai džiaugiasi gavę įvairiausių atsakymų.

„Asmenybė turi siekti užsibrėžtų tikslų ir net po 100 nesėkmingų bandymų nenuleisti rankų, jei nepavyko pasiekti išsikeltos užduoties. Kad taptų asmenybe, žmogus turėtų nuveikti savo paties planuotus darbus ir įvykdyti visus užsibrėžtus tikslus“, – įsitikinęs sporto klubo „Budora“ prezidentas, daugkartinis Lietuvos ir Europos kiokušin karatė čempionas, tarptautinių varžybų prizininkas Donatas Imbras.

„Manau, kad ir mokytojas ekspertas (patyręs ir pripažintas pedagogas) yra Asmenybė. Jis dirba natūraliai ir sklandžiai. Toks mokytojas plačiai įvertintas visuomenėje, vadovauja ir moko pedagogus, kurie nori tapti tokiais kaip jis... Asmenybė – tai mokytojas, kuris besąlygiškai myli visus vaikus ir geba juos sudominti, sudėtingus dalykus padaro paprastus ir kiekvienam mokiniui suprantamus, greitai ir tiksliai įžvelgia vaiko vidinius išgyvenimus ir pedagogiškai į juos reaguoja, valdo save ir kalbą, moka analizuoti ugdomą asmenį, moka planuoti ugdomąją veiklą, geba parinkti tinkamiausius ugdymo būdus ir kūrybiškai jais naudotis, moka priderinti savo įvaizdį prie grupės, yra puikiai įvaldęs pedagoginę techniką (orientuojasi bet kokioje situacijoje), yra tolerantiškas, sąžiningas, dvasingas, turintis humoro jausmą, empatiškas. Galėčiau šį sąrašą apie Asmenybę tęsti ir tęsti...“ – pasakoja Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Laimutė Lumbienė, 2006 m. išrinkta Lietuvos metų mokytoja.

„Manau, kad asmenybė yra toks žmogus, kuris nebijo išsakyti savo nuomonės ir pasielgti taip, kaip jis mano esant teisingiausia. Asmenybe galima vadinti žmogų, kurį gerbia kiti, kuris siekia savo tikslo tiek sporte, tiek kitose srityse“, – teigia konkūrinio jojimo raitelis, daugkartinis žirgų sporto čempionas Benas Gutkauskas.

Asmenybes 2

Asmenybes 2

Ne mažiau svarbus nei biografijų žinynas yra ir pirmasis šio leidinio tomas. Jame pateikiamos 37 autorinės apžvalgos, kuriose mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų, ir kiti ekspertai apibendrino per 25-erius metus Lietuvos nueitą kelią. Tai unikalūs straipsniai, kuriuose pirmą kartą apibendrinama naujoji Lietuvos istorija. Nors, atrodo, kalbama apie neseną laiką, tačiau apžvalgose gausu faktų, kuriuos jau esame primiršę ar nežinojome, čia gausu pavardžių ir istorinių, anksčiau niekur nepublikuotų nuotraukų.

„Valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. <...> Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai“, – specialiai knygai „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo Prezidentas Valdas Adamkus.

Specialiai knygai apie jau nueitą Nepriklausomybės kelią žodžius taip pat parašė Prezidentė D. Grybauskaitė ir Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis, cituojama istorinė Prezidento A. M. Brazausko inauguracinė kalba. „Šiandien galime didžiuotis tuo, kad sėkmingai išlaikėme savarankiškumo egzaminą ir nuveikėme daug prasmingų darbų. Esame laisvi, stiprūs ir gerbiami tarptautinės demokratinės bendruomenės nariai, priklausome Europos Sąjungos šalių šeimai, mus saugo NATO“, – šio laikotarpio pasiekimus apibendrina Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Leidėjai rudenį išleis ir anglišką šios knygos versiją, kuri taps valstybę reprezentuojančiu leidiniu. Be to, verslui aktualiausios ir Lietuvą kaip pažangios ekonomikos šalį pristatančios apžvalgos spausdinamos ir neseniai išleistame, bet po pasaulį jau keliaujančiame žurnale anglų kalba „Lithuanian Business Review“.

Leidybos idėjų centro informacija
Grįžti